Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Nowoczesny system nagłośnienia car audio

1 września 2021 wzmacniacz samochodowy

Jazda samochodem to nie tylko przyjemność jazdy, ale także komfort korzystania z elementów wyposażenia wnętrza. Wśród nich ważne jest nagłośnienie, a więc musimy zwrócić szczególną uwagę na takie rzeczy, jak wzmacniacz samochodowy. Przy jego wyborze należy zapoznać się ze szczegółowymi parametrami technicznymi. Wzmacniacze mają różną moc, która rozpoczyna się od 20 watów, a kończy na nawet 1000 watów na jeden kanał audio. Urządzenia mogą mieć od 1 do nawet 8 niezależnych kanałów, co pozwala podłączyć wiele osobnych głośników. Najpopularniejsze są wzmacniacze z 2 lub 4 kanałami, jak również jednokanałowe. Te ostatnie są przeznaczone do podłączenia subwoofera, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie słuchania muzyki w aucie.

Nowoczesny system nagłośnienia

Ilość kanałów określa ilość odbiorników, które możemy podłączyć. Im więcej kanałów, tym lepiej dla właściciela samochodu, bo taki system audio można łatwo rozbudować. Wzmacniacz samochodowy musi współgrać z dobrej jakości zestawem głośników montowanych z przodu auta oraz skrzyni basowej. Można też zaopatrzyć się we wzmacniacz samochodowy pozwalający sumować moc dwóch kanałów, co nazywane jest mostkowaniem.

Najlepiej stosować się do zasady mówiącej, że moc wzmacniacza powinna być ok. 2 razy mniejsza od mocy głośników. Ta liczba cały czas dotyczy pojedynczego kanału. Przykładowo, wzmacniacz samochodowy o mocy 2×120 watów powinien być wyposażony w głośniki o mocy RMS od 200 do 250 watów. Inaczej należy postępować przy subwooferach, bo w tym przypadku wzmacniacz musi być dobrany w taki sposób, aby jego moc była co najmniej taka sama, jak moc głośnika basowego. W teorii nie jest to najważniejsze, bo wzmacniacz samochodowy o mniejszej mocy nie wywoła żadnych problemów, jednak nie będziemy mogli wydobyć z głośników pełnego zakresu dźwięków.

Stosunek sygnału do szumu

Ważną cechą jest też tak zwany stosunek sygnału do szumu. Oznacza to poziom szumu jaką generuje sam wzmacniacz, bez odtwarzania dźwięku. Tutaj obowiązuje reguła, że im wyższa wartość stosunku sygnału do szumu, tym lepiej dla odbiorcy. Minimalnie powinien on wynosić 85 dB, dzięki czemu podczas słuchania cichych dźwięków nie będą nam przeszkadzać zakłócenia.

Wzmacniacz samochodowy może być analogowy lub cyfrowy. Ten ostatni będzie się mniej nagrzewał, ale będzie miał jednocześnie wyższą cenę. Właściwości takiego sprzętu powodują, że można go montować w nietypowych miejscach, na przykład w schowku, co pozwala lepiej ukryć elementy systemu audio wewnątrz auta. Producenci prześcigają się w oferowaniu wielu innowacyjnych konstrukcji, stąd przed zakupem należy zapoznać się szczegółowo z modelami w akceptowanej przez nas cenie oraz dobrze przemyśleć zakup. Pamiętajmy, że wzmacniacz współpracuje z radioodtwarzaczem, który również powinien być wysokiej jakości.

Redakcja 79level.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

odpryskiem na szybie
suv dla żony
auto elektryczne

Jesteś zainteresowany reklamą?

auto elektryczne