Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jak dobrać opony do Twojego auta?

26 września 2021 oznaczenia opon wielosezonowych

Samochód jest niezwykle skomplikowanym urządzeniem. Przeciętnie składa się z tysięcy części i liczba ta nieustannie rośnie. Wiele z tych detali pełni ważną i odpowiedzialną rolę. Jedynym który łączy Twój samochód z nawierzchnią jest opona. Jej rolą jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności w możliwie każdych warunkach. Opona samochodowa jest więc elementem bezpośrednio oddziałującym na bezpieczeństwo Twoich codziennych podróży. Warto zatem zadbać o jej właściwy stan, aby zawsze bezstresowo docierać do celu.

Jak właściwie dobrać ogumienie?

Prawidłowe dopasowanie opon należy zacząć od sprawdzenia rozmiaru felgi. Podaje się go w calach. Jest to jeden z najważniejszych parametrów – opona o innym rozmiarze nie da się założyć na koło. Zazwyczaj można go znaleźć na samym kole. Można się również posłużyć instrukcją obsługi samochodu.
Ważne jest również wybranie właściwego profilu opony. Wartość ta ma wpływ na szerokość styku bieżnika z nawierzchnią, co przekłada się na właściwości jezdne, przyczepność i zużycie paliwa. Opona szersza zazwyczaj będzie pozwalać na pewniejsze prowadzenie auta w zakrętach, ale podniesie spalanie.
Stare porzekadło mówi, że na ogumieniu nie należy oszczędzać. Warto wybrać produkt renomowanej firmy, który będzie miał lepsze parametry od wyrobu niemarkowego. Krótsza droga hamowania, cichsza jazda – te właściwości zwiększą bezpieczeństwo i przyjemność jazdy. Jeśli decydujemy się na kupno opon używanych, zwróćmy uwagę na głębokość bieżnika.

Opony wielosezonowe czy sezonowe?

Producenci używają coraz lepszych mieszanek gum, nie powinno więc dziwić, że na rynku pojawiło się ogumienie nadające się do użytku zarówno latem, jak i w warunkach zimowych. Nosi ono miano ogumienia wielosezonowego. Jego zaletą jest możliwość jazdy na jednym komplecie opon przez cały rok, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy związanych z przekładaniem kół. Zapewnia wystarczający komfort i bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach atmosferycznych.
Oznaczenia opon wielosezonowych mają najczęściej postać napisu „for all seasons” lub symbolu zmiennych warunków pogodowych.
Tradycjonaliści decydują się na używanie dwóch kompletów opon, po jednym na lato i zimę. Budowa ich bieżnika różni się od siebie znacząco, co sprawia że są przystosowane do eksploatacji w konkretnych warunkach. Oznaczenie ogumienia zimowego przedstawia się jako płatek śniegu na tle trzech szczytów i nosi nazwę 3PMSF. Symbol ten potwierdza, że produkt przeszedł certyfikację i zapewni bezpieczną jazdę na śniegu.

Wybór opon jest trudnym zadaniem dla każdego posiadacza samochodu. Mnogość produktów i opinii nie ułatwia dokonania wyboru. Niezależnie od podjętej decyzji należy kierować się rozsądkiem. Tanie ogumienie najczęściej nie spełni Twoich oczekiwań i zakup okaże się wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Redakcja 79level.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

odpryskiem na szybie
suv dla żony
auto elektryczne

Jesteś zainteresowany reklamą?

auto elektryczne