Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Katar u niemowlaka – groźny czy nie ma o czym mówić?

1 marca 2022 katar u niemowlaka

Zwykło się uważać, że narodziny dziecka w rodzinie to wielkie szczęście. Babcie, dziadkowie, krewni i znajomi cmokają nad kołyską i upewniają młoda mamę, że wielki zaszczyt przypadł jej w udziale, że bycie matką to przyjemność i honor, a bycie dzieckiem to już sama tylko słodycz. Portale społecznościowe, reklamy produktów dla dzieci, poradniki dla młodych rodziców, ale przede wszystkim wzorce kulturowe utrwalone w rodzinach i całych społeczeństwa pokazują obraz wiecznie zadowolonej i spełnionej matki i uśmiechającego się bezustannie bobasa. Nigdzie lub prawie nigdzie nie spotyka się przekazu, że macierzyństwo miewa swoje cienie, czasem bywa trudne lub wręcz wyczerpujące. Rodzice muszą zmierzyć się z mnóstwem komplikacji podczas wychowywania dziecka. Każde z nicch bez wątpienia kojarzy katar u niemowlaka

Katar u niemowlaka

Katar u niemowlaka

Piękna bajka o cudownym, bezstresowym macierzyństwie szybko się kończy, gdy tylko pozostawiona sama sobie matka przeżywa którąś tam kolejną nieprzespaną noc, gdy pojawia się katar u niemowlaka, który uniemożliwia mu spokojny sen, lub gdy dotyka go kolka i maluch ciągle płacze. Matka zwykle pozostaje osamotniona w swoim problemie i swojej bezradności. Ojciec – wiadomo – w pracy. Teściowie – wiadomo – poproszeni, aby nie wtrącali się w wychowanie dziecka. Specjaliści – wiadomo – niedostępni wtedy, kiedy są potrzebni. Matka często zmaga się więc z zagadnieniem w pojedynkę. Przegląda serwisy dla innych osamotnionych matek lub wymienia ubogie jeszcze doświadczenia na portalach internetowych stworzonych przez osoby i dla osób bratających się we wspólnych rozterkach.

Fachowa porada

A tymczasem dla budowania bezpieczeństwa i komfortu matki i dziecka kobieta powinna mieć możliwość zasięgnięcia fachowej porady zamiast diagnozowania dziecięcych chorób i dolegliwości w sieci. Może się okazać, że ten zwykły przysłowiowy katar u niemowlaka to może być zapowiedź jakiejś głębszej i poważniejsze infekcji. Być może niezbędne będzie bardziej zaawansowane leczenie niż tylko podawanie kropli na katar, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby.

Trafiają się również sytuacje zupełnie odwrotne. Wielokrotnie zdarza się, że matka dopasowuje symptomy zupełnie niegroźnej choroby zaobserwowane u jej własnego niemowlęcia do innych, opisywanych w Internecie przy okazji diagnozy bardzo poważnych zachorowań. I co wtedy? Niepotrzebne nerwy, kolejne nieprzespane noce, zbędna nerwowość maluszka.

Katar u niemowlaka

Spokój i rozwaga zdają się być kluczowe w każdej z opisywanych kwestii. Ale aby mama miała szansę podejść do problemu ze spokojem, musi czuć silne wsparcie nie tylko rodziny, ale też całego systemu zdrowia. Lekarze wraz z całym systemem opieki zdrowotnej muszą stać do dyspozycji zawsze wtedy, gdy są potrzebni.

Redakcja 79level.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

domowe sposoby na zgage
termometry bezdotykowe
witaminy dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

witaminy dla dzieci