Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Promocja i prowadzenie bloga internetowego

1 marca 2022 jak założyć bloga

Blog internetowy można założyć z wielu powodów. Możemy chcieć prezentować swoje produkty, wyjaśniać ich sposób działania i zachęcać do zakupów. Można też utrzymywać kontakty z obserwatorami, aby informować o najnowszych produktach określonej marki. Blog może informować, a także pomagać sprzedać towary. Najpierw jednak trzeba wiedzieć, jak założyć bloga i co dokładnie potrzebujemy, aby nasza strona internetowa mogła działać bez zakłóceń. Prowadzenie bloga wcale nie jest takie trudne.

Musimy mieć domenę, czyli unikatowy adres w sieci, na przykład mojafirma.pl. Pliki wchodzące w skład bloga trzeba gdzieś przechowywać, dlatego potrzebne jest wykupienie hostingu WWW, czyli wydzielonego miejsca na niezbędne dane. Ostatnim elementem jest silnik bloga, czyli system pozwalający na tworzenie, publikowanie treści oraz późniejsze zarządzanie bazą danych. Można tu wykorzystać, na przykład, bezpłatną platformę WordPress, która jest powszechnie stosowana i sprawdzone przez wielu blogerów.

Prowadzenie bloga

Prowadzenie bloga internetowego

Nazwa domeny jest bardzo ważna, bo powinna przyciągać potencjalnych odbiorców. Dlatego powinna być niezbyt długa i łatwa do zapamiętania. Natomiast uruchomienie silnika WordPress można wykonać w ramach hostingu WWW, a więc jest to czynność bardzo łatwa. Nieco trudniejsza sprawa to konfiguracja, choć wszystkie czynności będziemy wykonywać korzystając z wygodnego menu.

Aby nasz blog był atrakcyjny trzeba poświęcić więcej czasu, ale nie wymaga to nabywania umiejętności programistycznych. WordPress pozwala na pełną kontrolę nad publikowanymi treściami, jest to także platforma intuicyjna i przyjazna dla użytkownika. Wygląd bloga można dostosować do indywidualnych upodobań, możliwe jest też dodawanie wtyczek rozbudowujących stronę internetową o nowe funkcje. Dostępne są również inne platformy, jak Joomla czy Blogger, ale w gruncie rzeczy obsługiwane są one na podobnych zasadach. WordPress jest najbardziej popularny nie bez przyczyny – według różnych badań korzysta z niego nawet 60% blogerów.

Jak założyć bloga?

Praktycznie, sam temat jak założyć bloga jest mało skomplikowany, bo trzeba na to poświęcić tylko około godziny. Jednak później naszym zadaniem będzie wypełnianie treścią naszej strony i zajmowanie się kontaktem z odbiorcami, zarządzaniem bazą danych, wykonywaniem zdjęć i innych czynności sprawiających, że blog będzie „żył”. Nie powinna być to kolejna statyczna strona, lecz należy codziennie dodawać nowe treści i w ten sposób zachowywać zainteresowanie odwiedzających. Blog powinien też zaistnieć w mediach społecznościowych, a więc na Facebooku, Twitterze, Instagramie i innych serwisach. Pamiętajmy, że nasi odbiorcy często korzystają ze smartfonów i należy to wziąć pod uwagę podczas tworzenia struktury bloga.

Prowadzenie bloga

Redakcja 79level.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

piłki treningowe
Akcyza
Faktoring

Jesteś zainteresowany reklamą?

Faktoring