Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Faktoring – szybkie i bezpieczne źródło finansowania Twojej firmy

21 lutego 2023 Faktoring


Rynek usług finansowych wciąż rozkwita i oferuje przedsiębiorcom coraz to nowe, atrakcyjne i zoptymalizowane pod kątem kosztów możliwości uzyskania zewnętrznego finansowania. Faktoring to wśród takich form pozyskiwania dodatkowych środków najpopularniejsze rozwiązanie. Odpowiadają za to między innymi różne rodzaje faktoringu. Które z nich wykorzystywane są w biznesie najczęściej?

Faktoring pełny 

Finansowanie dla firm w postaci faktoringu może przyjąć różne formy, które w głównej mierze różnią się zakresem odpowiedzialności. Najwygodniejszą dla klienta usług faktoringowych opcją będzie więc faktoring pełny, który w ramach zawartej umowy przerzuca pełną odpowiedzialność za rozliczenie transakcji na faktora.

Na czym polega ta odpowiedzialność? Na początku klient sprzedaje fakturę, za którą otrzymuje ustaloną zapłatę. To w praktyce moment, w którym my, jako klienci nie musimy przejmować się już niczym związanym z tą konkretną współpracą. Faktor natomiast, jako podmiot uzyskujący prawa do otrzymania zapłaty z tytułu faktury musi zadbać o to, by nasz kontrahent wywiązał się z obowiązku zapłaty. W przypadku problemów z odzyskaniem należności, to w gestii faktora jest wszczęcie postępowania windykacyjnego.

Faktoring niepełny 

Faktoring niepełny co do zasady nie różni się od faktoringu pełnego poza jednym istotnym szczegółem. Procedura uzyskania zewnętrznego finansowania jest identyczna – klient sprzedaje fakturę, za którą otrzymuje zapłatę, a faktor stara się ściągnąć od kontrahenta należność.

To jednak w obowiązku klienta, czyli nas jest dopilnować, by kontrahent uregulował zobowiązanie w terminie. Jeśli nasz partner biznesowy zwleka z zapłatą, my będziemy zmuszeni do zwrotu środków, które uzyskaliśmy w ramach umowy faktoringu. To rozwiązanie znacznie tańsze od faktoringu pełnego, które może być z powodzeniem stosowane w przypadku współpracy z kontrahentami, którzy zawsze wywiązują się ze swoich zobowiązań.

Inne rodzaje faktoringu 

Te dwa rodzaje faktoringu uchodzą bez dwóch zdań za najpopularniejsze formy finansowania dla firm. Możemy również wyróżnić połączenie tych dwóch rodzajów faktoringu – faktoring mieszany, który najczęściej warunkuje odpowiedzialność za ściągnięcie długu ze względu na kwotę zobowiązania. Nie ulega jednak wątpliwości, że każda z tych form faktoringu daje nam możliwość rozwoju biznesu bez obaw o zatory pieniężne.

Dzięki faktoringowi możesz rozwinąć swój biznes! Nie czekaj – przekonaj się, że również Twoja firma powinna skorzystać z tego typu rozwiązania.

Redakcja 79level.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

piłki treningowe
Akcyza
Faktoring

Jesteś zainteresowany reklamą?

Faktoring