5 najlepszych edytorów tekstu

Dla każdego początkującego programisty czy twórcy stron internetowych najważniejszym narzędziem jest to w którym będzie pisał swój kod, a odpowiedni edytor tekstu właśnie do tego służy tylko że jest ich wiele i każdy ma coś w sobie wartego uwagi, sporządziłem listę pięciu moim zdaniem najlepszych i najbardziej popularnych edytorów tekstu.

Kryteria którymi się posługiwałem w ich wyborze są następujące:

 • Wersja na system Windows. (edytory które są tylko na mac'a bądź linux'a zostały pominięte)
 • Cena
 • Możliwości
 • Dodatki - pluginy
 • Wygląd

Zapraszam do zapoznania się z listą poniżej.

1. Sublime text 2 i Sublime text 3 (beta)

Gdy po raz pierwszy zacząłem korzystać z Sublime text 2 byłem w szoku, naprawdę to było to, czego potrzebowałem, niskie zużycie pamięci, bardzo szybkie uruchamianie się aplikacji, gigantyczna ilość schematów kolorystycznych rodem z Text Mate'a.

Sublime text 2 został stworzony na systemy Windows, Linux i OSX, posiada bardzo dużą ilość wbudowanych funkcji jak również bardzo pokaźną bibliotekę różnego rodzaju dodatków między innymi:

 • Podgląd całego kodu z wbudowanym przewijaniem.
 • Bardzo dobra implementacja "Zen Coding" obecnie znanym jako "Emmet"
 • Wyszukiwanie i zmienianie w wielu plikach naraz.
 • Możliwość zaznaczania wielu linijek kodu naraz i wprowadzanie zmian w paru zaznaczeniach w tym samym czasie.

Sublime text jest w wersji testowej i może być testowany bez ograniczeń czasowych ale jest wymagany zakup w przypadku ciągłego użytkowania.

Koszt: $70 USD - jest możliwość testowania za darmo bez ograniczenia czasowego.

Strona: http://www.sublimetext.com/

2. Notepad++

Ten edytor tekstu istnieje już od ponad 10 lat i przez cały ten czas był systematycznie rozbudowywany o coraz to nowsze funkcje, na pierwszy rzut oka wydaje się mało skomplikowanym notatnikiem ale posiada bardzo dużo ciekawych funkcji, które i tak można jeszcze bardziej rozszerzyć poprzez instalowanie dodatków, tak samo jak Sublime text posiada pokaźną ilość dodatkowych schematów graficznych.

Parę rzeczy które są moim zdaniem warte uwagi to:

 • Bardzo dobre podświetlanie tagów bez konieczności instalowania dodatków.
 • Zawijanie kodu.
 • Wsparcie dla "Zen Coding" obecnie znanym jako "Emmet" po zainstalowaniu dodatku

Jednym z większych minusów tego edytora tekstu jest fakt że jest tylko dostępny na Windowsa.

Koszt: Darmowy

Strona: http://notepad-plus-plus.org/

3. Brackets

Darmowy edytor kodu źródłowego od Adobe czego chcieć więcej ? Jedną z głównych funkcjonalności tego programu jest automatyczne odświeżanie przeglądarki w trakcie pisania kodu html / css działa na podobnej zasadzie do Livereload który swoją drogą wypuścił nową wersje pod windowsa.

Koszt: Darmowy

Strona: http://brackets.io

4. Intype

Intype jest dość nowym edytorem tekstu ale jest bardzo przejrzysty i posiada sporo możliwości, niestety jest narzędziem płatnym i kosztuje 42 Euro, ale można go ściągnąć i przetestować przez określoną ilość czasu.

Koszt: 42 Euro - darmowe testowanie przez określony czas

Strona: http://inotai.com/intype/

5. VIM (gVim dla Windows 7)

VIM jest jednym z najbardziej popularnych programów do pisania kodu, może nie jest aż tak bardzo popularny w środowisku Windows tak jak jest on w Linuxie ale też można z niego korzystać pod windowsem za pomocą gVIM.

Ten edytor posiada praktycznie nie ograniczoną funkcjonalność do jednych z bardziej ciekawszych zapewne należy wspólne pisanie kodu w tym samym pliku i tym samym czasie jeżeli uruchomimy go na shellu, przykład na zrzucie ekranu wyżej jest załadowanie gVIM'a pod terminal Console 2.

Koszt: Darmowy

Strona: http://www.vim.org

Podsumowanie

Lista ta miała za zadanie pokazać 5 najlepszych "prostych" edytorów tekstu służących głównie do prostych projektów, następnym razem sporządzę listę bardziej rozbudowanych programów takich jak Eclipse, Aptana, Dreamweaver itp.

Jeżeli sądzicie że jakiegoś dobrego edytora tekstu zabrakło napiszcie o nim w komentarzach, również jeżeli macie jakieś życzenia o czym chcielibyście bym napisał piszcie o tym w komentarzach.

Jak chcecie zobaczyć więcej postów to zapraszam do polubienia i udostępnienia tego postu na portalach społecznościowych.